بزرگترین هجرت دست جمعی بازیکنان ان‌بی‌ای آغاز شد

بازیکنان حرفه‌ای لیگ ان‌بی‌ای رسما به جرگه بیشمار بیکاران آمریکا پیوسته اند. البته نگران آنها نباشید. قرار نیست هیچ کدامشان خانه ها و ماشین هایشان را از دست بدهند. همین این بیکاران میلیونر هستند و قادر هستند از پس هزینه های زندگی‌شان بر آیند. از آن بهتر که تقریبا همه لیگ های بسکتبال دنیا دلشان برای استخدام این بیکاران لک زده است. 

کابوس یک سال بازی نکردن، خصوصا برای بازیکنان جوان این لیگ، باعث شده همه به فکر بازی در لیگ های اروپایی بیفتند. اولین بازیکنی که سفرش به اروپا قطعی شد فوروارد جوان تورنتو رپتورز سانی ویمیز بود که به لیگ اسلونیا پیوست. در پس او مایکل پیتریس،‌ تونی پارکر، بوریس دیاو و یواکیم نوا به فرانسه رفتند. برادران گسول در حال مذاکره با بارسلون هستند و درن ویلیامز به لیگ حرفه ای ترکیه پیوست.

باشگاه‌های بسکتبال کمی در دنیا هستند که توان جذب قرارداد های میلیون دلاری بازیکنان ان‌بی‌ای را داشته باشند. وضع اقتصادی خرابِ کشورهای نظیر یونان، ایتالیا و اسپانیا هم به مشکل افزوده است. به این دلیل بسیاری از این بازیکنان با دستمزدهای بسیار پایین تر حاضر به بازی در لیگ های اروپایی هستند. درن ویلیامز که قرارداد سال اینده اش با نتز مبلغی معادل شانزده و نیم میلیون دلار بود حاضر به دریافت تنها دو و نیم میلیون دلار از باشگاه بشیکتاش ترکیه شد تا یک فصل برایشان بازی کند.  البته تعداد بازی های این باشگاهی ترکیه ای بسیاری کمتر از یک فصل عادی ان بی ای است.

بیلی هانتز، رییس اتحادیه صنفی بازیکنان لیگ ان بی ای، از حضور بازیکنان این اتحادیه در لیگ های اروپایی حمایت کرد تا چاقوی دیگری در قلب مالکان تیم های ان بی ای فروکرده باشد. البته همه این نقل و انتقالات هم بی دردسر نبوده است. هفته گذشته درن ویلیامز بازیکن جدید باشگاه بشیکتاش متوجه شد که اولین چک دریافتی او از باشگاه قابل تبدیل به پول نیست چرا که مسوولین این باشگاه به دلیل شرکت در گاوبندی های ورزشی به زندان افتاده‌اند و حسابهای بانکی این باشگاه از سوی دادگاه عالی ترکیه مسدود شده است.