لوال دِنگ تولدِ جوانترین کشور جهان را جشن میگیرد

پس از سالها جنگ داخلی، کوشش‌های بین المللی باعث شد که بخش جنوبی سودان از این کشور جدا شده و هفته گذشته به عنوان جوان ترین کشور دنیا اعلام استقلال کرد. 

کشور سودان یکی از بزرگترین کشورهایی آفریقاست. این کشور از شمال به سرزمین های عربیِ مسلمانشین و از جنوب به کشورهای سیاهپوست نشینِ مسیحی ختم میشه. همین باعث اینجا سالهای جنگ داخلی و درگیری است که منجر به آوره شدن میلیون ها نفر و کشته شدن صدها هزار شهروند بی گناهی سودانی است.

بحر الغزل، منطقه ایست که اکنون در سودان جنوبی واقع شده و در این کشمکش طولانی بیشترین رنج را کشیده. بحر الغزل خانه قومی است به نام دینکا. فیزیک بدنی دینکاها همه آن چیزی است که یک بسکتبالیست میتواند آرزو کند. قد بلند، اندام کشیده، هماهنگی حرکتی اندام علی رغم قد بسیار بلند و توانایی فیزیکی و استقامت فوق العاده. مشهورترین دینکاهایی که تاکنون به ان‌بی‌ای راه یافته اند منوت بول (بلندترین بازیکن تاریخ لیگ و کابوس بلاک شات در دهه هشتاد) و لوال دِنگ (فوروارد تیم شیگاگو بولز) هستند. 

لوال دنگ چهار ساله که به همراه خانواده اش از سودان به انگلستان گریخت، اکنون پس از بیست سال به زادگاهش برگشته که تولد کشورش را جشن بگیرد. حضور لوال دنگ در کمپ بسکتبال در جوبا ( پایتخت کشور سودان جنوبی) شور و شعف بسیاری را در بین جوانان دینکا که همگی بلند بالا و کشیده هستند بر انگیخت. اگر چه لوال دنگ اکنون شهروند انگلستان است و در المپیک لندن در تیم بسکتبال انگلستان بازی خواهد کرد و در امریکا کار میکند اما او این کشور تازه تاسیس را خانه خود میداند.