چیکار کنیم شوتمون خوب بشه

عادل از اهواز پرسیده بود: تیم های ان بی ای برای بهبود شوت بازیکنانشون چه روش هایی بکار میبرند؟

- در تیم های ان بی ای تمرین شوت یک تمرین فردی است و هر بازیکن بطور انفرادی مسوول بهبود وضعیت خودش است.

- تیم های ان بی ای و اصولا تیم های بسکتبال در این طرف دنیا عموما مربی مخصوص شوت دارند که به تناسب نیاز بازیکنان دستیارانش را در اختیار بازیکنانی که شوت تمرین میکنند میگذارد.

- تمرین شوت بسکتبال در این تیم های از اموزش فرایند تصمیم گیری انتخاب شوت یا شات سلکشن شروع میشود. بازیکن باید بیاموزد که در چه موقعیتی باید شوت بزند و در چه موقعیتی باید پاس بدهد و همچنین اگر تصمیم به شوت گرفت از چه نوع شوتی استفاده کند. برای بهبود قدرت تصمیم گیری بازیکنان در شوت تماشای مداوم بازی و تحلیل آن از سوی مربی شوت حیاتی است. این ویدیو ها شامل ویدیو های بازی های تیمتان و همچنین بازی های تیم های ان بی ای که در صد بالای از شوت دارند میباشد. توصیه شخصی من تماشای حداقل سه ساعت بازی در هفته است۰ این مساله نیاز به داشتن هماهنگ کننده ویدیوی در تیم است . اگر در سایت یادداشتهای توپ سرگردان جستجو کنید مطلب آموزشی هماهنگ کننده ویدیوی را خواهد یافت۰

- پس از اینکه مشخص شد یک بازیکن با توجه به پستش در بازی چه نوعی شوتی را بیشتر احتیاج دارد مرحله بعدی آموزش مکانیک صحیح شوت بازیکن است. در مورد مکانیک صحیح شوت فدراسیون بسکتبال ایران ویدیوهایی را در اختیار دارد که از سوی دانشگاه دوک منتشر شده است و بطور رایگان در اختیار تیم ها قرار داده میشود. این ویدیو ها با توجه به پست بازیکنان طبقه بندی شده است. 

- یکی از دلایل موفقیت بازیکنان ان بی ای در مقابل رقبای بین المللی شان توانایی های بی نظری فیزیکی برای اجرای شوت و یا تغییر یک شوت در لحظه انجام ان است. برای نمونه گارد راس تیم شیگاگو بولز ٫ درک روز که یکی از قدرتمند ترین بازیکنان ان بی است بدلیل توانایی فیزیکی بی نظیر بالاتنه اش قادر به انتخاب و اجرای صحیح تعداد زیادی از انواع شوت میباشد. همین قابلیت اوست که دفاع کردن بازیکن را بسیار دشوار میکند.

- تمرین های شوت در ان بی ای مداوما در شرایط مسابقه ای تمرین داده می شود. بدین معناست که اگر بازیکن شوت زیر حلقه تمرین میکند٫ چند نفر در حال هل دادن یا کشیدن دست هایش هستند. اگر بازیکنی در حال تمرین شوت سه امتیازی است٫ این شوت را باید از پشت یک مانع فیزیکی اجرا کند. 

- آمار گیری و مشخص کردن مناطق شوت یک بازیکن ( هات زون) نکته کلیدی برای پیگیری بهبود یک بازیکن است. زمین بسکتبال را به ۱۴ قسمت تقصیم کنید ( طبق عکس ضمیمه شده )و امار شوت بازیکن ها را در این ۱۴ قسمت روی نمودار ترسیم کنید. ( این نمودارد برگرفته از تمرین جیسون کاپونو هنگامی که در تورونتو بازی میکرد بود)

-  سر آخر اینکه٫ اگر بازیکنی کمتر از روزی ۳۰۰ بار شوت بزند٫ احتمالا دارد وقت خودش و تیمش را در بسکتبال تلف میکند. اجرایز ۳۰۰ بار تکرار شوت در روز ( ۱۵۰۰ بار در هفته) باعث ایجاد حافظه عضله در بازیکن خواهد شد. حافظه عضله (‌ماسل مموری) تنها مکانیزیم تصمیم گیری است که در حین بازی قابل استفاده است.

 اگر چه منبع جامعی در مورد اینکه تیم های ان بی ای اکنون چگونه شوت تمرین میکنند در اختیار عموم نیست اما مراجعه به منابع دانشگاه های معتبر آمریکا و سایت هایی نظیر www.ihoops.com  کمک خواهد کرد.